Tego jeszcze w Gdańsku nie było! 10 maja o godz. 17 w Teatrze Miniatura (ul. Grunwaldzka 236) będzie można zobaczyć spektakl w języku kaszubskim „Sąd nieòstateczny” - w wykonaniu Teatru Amatorskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Chojnicach, według sztuki Lecha Bądkowskiego pod tym samym, acz polskim tytułem.

Tego jeszcze w Gdańsku nie było! 10 maja o godz. 17 w Teatrze Miniatura (ul. Grunwaldzka 236) będzie można zobaczyć spektakl w języku kaszubskim „Sąd nieòstateczny” – w wykonaniu Teatru Amatorskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Chojnicach, według sztuki Lecha Bądkowskiego pod tym samym, acz polskim tytułem.

Akcja sztuki rozgrywa się w baśniowej scenerii, w świecie demonów. Purtk (kaszubski diabeł) i jego pomocnik Slednik przesypują w ogniu złote monety i snują intrygę, która doprowadzi do zguby dwie skłócone ze sobą kobiety. Gościem przy ognisku jest Smętek (diabeł wałęsający się po Ziemi), dystansujący się od diabelskiego świata, ale też nienależący do ludzi. Purtk pragnie Smętkowi pokazać, jak w ludzkiej naturze zło bierze górę nad dobrem. Zwiedziona błędnym ogniem przybywa na bagna Witerka, zaś z ust Slednika poznajemy jej życia… Niedaleko od siebie mieszkały dwie wdowy z synami: Witerka i Miotkowa. Niegdyś się przyjaźniły, ale poróżniła je zawiść, egoizm i chytrość. Cierpiąca biedę Witerka poprosiła Miotkową o pomoc, ta jednak nie udzieliła jej, dodatkowo powodując, że ludzie skrzywdzili syna Witerki. Po latach obie panie spotkało to samo nieszczęście: ich synowie, którzy jakiś czas temu wywędrowali do miasta, zachorowali i obaj leżą w szpitalu. Witerka idzie ratować swojego, ale nie ma dość pieniędzy na leki i jedzenie. Purtk obiecuje dać jej worek pieniędzy, jeśli pójdzie do Miotkowej, wyzna jej swe złe myśli i poprosi o wspomożenie, przynosząc diabłowi jakiś dowód zaistniałej zgody. Kobieta jest w rozterce, ale skuszona bogactwem zgadza się na trudną próbę…

Spektakl pokazany zostanie staraniem Teatru Miniatura i Oddziału Gdańskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Organizacja ta obchodzi właśnie Rok Lecha Bądkowskiego.

Wstęp na przedstawienie jest wolny.

Iwona Joć

– apla

Występują:

– Purtk – Franciszek Bolda

– Smãtk – Marek Górnowicz

– Slédnik- Piotr Lizakowski

– Witerka – Janina Kosiedowska

– Miotkowa – Barbara Lewińska

– Flet – Joanna Urbaniak